Pakistan Ankara Büyükelçiliği

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Ankara ve çevresindeki illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar, Pakistan konsolosluk işlemlerini Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi her gün Saat: 09:00 -15:00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir

Pakistan Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü : Pazartesi-Cuma günleri : 09:15-12:30 saatleri arasında vize başvuruları kabul edilmektedir. 

Pakistan Konsolosluğu Ankara : Hafta içi her gün Saat: 14:30 - 16:00 arasında pasaport teslimi yapılmaktadır.

Ankara Pakistan Büyükelçisi İletişim Bilgileri Nedir?

+90 312 427 14 10
+90 312 467 10 23
http://www.pakembassyankara.com
parepankara@yahoo.com

Ankara Pakistan Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Gazi Osman Paşa Mah. İran Cad. No: 37 Çankaya / ANKARA

Pakistan Büyükelçiliği Ankara Telefon Numaraları Nedir?

4663128

 

466 37 95 

 

4271410 / 129

 

0532-74957183

 

 

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Nerede, Pakistan Ankara Büyükelçiliği Nasıl Gidilir?

Ankara Pakistan Büyükelçiliği, Ankara'nın Gaziosmanpaşa bölgesinde bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Pakistan Ankara Büyükelçiliği’ne ulaşım sağlanmaktadır.

 

Pakistan Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Pakistan Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Pakistan vizesi için başvuruda bulunmak veya Pakistan konsolosluk işlemleri için müraacat etmek isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.  

Pakistan Günü

23 Mart

İşçi Bayramı

1 Mayıs

Bağımsızlık Günü

14 Ağustos

Savunma Günü

6 Eylül

Quaid-e-Azam’ın Ölüm Yıldönümü

11 Eylül

İkbal Günü

9 Kasım

Quaid-e-Azam’ın Doğum Günü

25 Aralık

Dini Bayramlar

-

Aşure Günü

-

Pakistan Büyükelçiliği Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan'a seyahat sebebi turistik, ticari, aile ziyareti, geçici çalışma ya da eğitim amaçlarından hangisi ile ziyaret gerçekleştirilecek ise; Pakistan vize başvuru sahibinden davetiye belgesi sunmasını talep etmektedir. Pakistan Büyükelçiliği istisnai durumlar dışında Pakistan Devleti'nin resmi makamlarından onaylı alınması gereken Davetiye Belgesi olmaksızın vize başvurularını kabul etmemektedir. Pakistan ticari vize işlemleri için gerekli olan Davetiye Belgesi Pakistan Ticaret Odası onaylı olmalıdır. Pakistan ziyaret vize işlemleri için zorunlu olan Davetiye Belgesi ise; Pakistan'dan noter onaylı olmalıdır.

Pakistan Büyükelçiliği vize müracaatları için şahsen başvuru zorunluluğu bulunmamaktadır. Pakistan vize işlemleri için yetkili seyahat turizm acentaları aracılığıyla yapılan vize başvuruları Pakistan konsolosluk bölümü tarafından kabul edilmektedir.

Pakistan Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Pakistan vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe olarak doldurulur. Pakistan vize başvuru formunun doldurma işlemi sırasında tükenmez kalem kullanmalı, büyük harflerle cevaplanması ve başvuru için sunulan evraklarla, formda beyan edilen bilgilerin birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir. Pakistan Büyükelçiliği'nin belirlediği 35x45 mm ölçülerinde biometrik fotoğrafın yapıştırılması ile formun en alt köşesinde yer alan bölüme imza atılarak doldurma işlemi tamamlanmaktadır.

Pakistan Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Pakistan Ankara Büyükelçiliği

Pakistan Büyükelçiliği Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 
Pakistan Ankara Büyükelçiliği'ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  
Pakistan Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.
Pakistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Pakistan Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 
Pakistan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Pakistan Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 
Pakistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Pakistan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Pakistan Ankara Büyükelçiliği Pakistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Pakistan’a yapılacak olan seyahatin türü ve kalış süresine bağlı olarak Pakistan vize ücretleri Pakistan Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir. 

Pakistan Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Pakistan'a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Pakistan vize işlemleri konusunda konsolosluk hizmeti vermekle yetkili kurum Pakistan Büyükelçiliği Ankara’dır.  Pakistan Ankara Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir. Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işlemler Pakistan Ankara Büyükelçiliği'nin sorumluluk alanında yer alır. 
-Yurtdışında doğan Pakistanlı vatandaşların Kaydı
- Yurt dışında doğan Pakistanlı çocukların Kaydı
- Pakistan Vatandaşlığı
- Evrak Tasdiki (Vekaletname-
- Ehliyet Tasdiki
- Ulusal Kimlik Kartı (NICOP) ve Pakistan Vatandaşlık Kartı (POC)
- Evlilik Cüzdanı (Nikkah nama) Tercüme
- Çifte vatandaşlık
- Pakistan Pasaport Yenileme 

Pakistan Büyükelçiliği Evrak Tasdiki:

Doğum, ölüm, evlenme, boşanma sertifikaları vb. tüm belgeler, Türkiye resmi makamları ve noter tarafından onaylı olarak Pakistan Ankara Büyükelçiliği tarafından tasdik edilmektedir. 

Pakistan Büyükelçiliği Eğitim Belgesi Tasdiki:
Pakistan İslamabad Yüksek Eğitim Komisyonu tarafından onaylı olan üniversiteler tarafından eğitim- derece denkliği- transkript teyidi öncelikle gereklidir. 

Pakistan Büyükelçiliği Doğum Belgesi :

Doğum Belgesi, Pakistan Hükümeti yetkilileri tarafından verilir. Bu sertifika, Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İslamabad ya da Karaçi, Lahor, Quetta ve Peşaver'de bulunan kamp ofisleri tarafından onaylanmalıdır. 

Pakistan Büyükelçiliği Ehliyet Tasdiki :

Ankara Pakistan Büyükelçiliği, ehliyet sahibinin sürücü belgesini yasal usullere uygun olarak aldığına dair, resmi makamlar tarafından verilen resmi bir yazı ile kanıtlamasını ister. Bu işlemin sonunda İslamabad Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdiki yapılır.

Pakistan Büyükelçiliği Pasaport Yenileme:

Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan Pakistan vatandaşların hasarlı/kayıp/çalıntı ya da süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemi Ankara Pakistan Büyükelçiliği'nde gerçekleştirilir.

Pakistan Büyükelçiliği Nerededir?

Duyurular

Pakistan Konsolosluğu, Pakistan ziyaret vize davetiyeleri hakkında...

Pakistan Konsolosluğu Pakistan ziyaret vize başvurularında bulunacak başvuru sahiplerinin Pakistan'dan gelecek olan davetiye yazılarının Pakist...
2021-01-12 10:32:25 Devamı...

Pakistan Başkonsolosluk, Pakistan ticari vizesi hakkında bilgilendirme

Pakistan ticari vize başvurularında bulunacak kişilerin dikkatine! Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Pakistan Konsoloslukları, Pakistan ti...
2021-01-12 10:14:58 Devamı...

Pakistan Başkonsolosluğu pasaport dağıtım saatleri

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu pasaport dağıtım saatleri hafta içi hergün 16.30 ila 17.00 saatleri arasında yapılmaktadır. ...
2021-01-12 10:09:29 Devamı...

Pakistan Başkonsolosluk vize başvuru saatleri

Pakistan Başkonsolosluk vize başvurusunda bulunacak kişilerin dikkatine; Pakistan Başkonsolosluğu hafta için hergün 09.00 ila 13.00 saatlari ...
2021-01-12 10:08:34 Devamı...
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği